Koncert s degustací vína partnerského vinařství Šalša.
Filharmonie Bohuslava Martinů je profesionální osmdesátičlenný symfonický orchestr. Současným šéfdirigentem orchestru je Robert Kružík. Na domácí půdě realizuje řadu mimořádných produkcí s předními českými i zahraničními interprety. Vystupuje takřka po celé Evropě i ve světě. Účastní se mnoha významných českých festivalů (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův Máj, Festival Český Krumlov, Špilberk Brno a další). Pravidelně spolupracuje s televizí, rozhlasem a významnými hudebními vydavatelstvími Vienna Modern Masters, Bayer Record, NAXOS nebo Albany Records.
Program koncertu:
Franz Schubert - Ouvertura D dur, D. 12
W. A. Mozart - Koncert pro housle a orchestr č.5 A dur
-- přestávka --
Jan Václav Hugo Voříšek - Symfonie D dur, op. 23
JAN FIŠER housle
JAKUB KLECKER dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
Tento koncert bude pomyslným adventním zastavením ve Vídni v období klasicismu a raného romantismu, kdy se tato metropole dostala do popředí jakožto vůdčí evropské hudební centrum a kdy lákala skladatele z nejrůznějších koutů Evropy.
Koncert v rámci Klubu přátel hudby 2023
Program proto sestává z děl osobností umělecky spjatých právě s tímto místem, a to včetně české stopy, kterou komponisté z české kotliny ve středobodu někdejšího habsburského mocnářství po staletí zanechávali.
Večer otevře svěží předehra Franze Schuberta, celoživotního obdivovatele díla Beethovenova, zkomponovaná roku 1812. Následovat bude poslední z pětice houslových koncertů Wolfganga Amadea Mozarta, k jehož široké popularitě přispělo i užití quasi tureckých hudebních prvků, ve své době u rakouského publika značně oblíbených. Koncert zazní v podání koncertního mistra České filharmonie Jana Fišera. Závěr bude patřit jediné symfonii vamberského rodáka Jana Václava Huga Voříška, autora, který ve Vídni získal zasloužené renomé nejen jako skladatel, dirigent a varhaník, ale taktéž jako respektovaný pedagog.
JAKUB KLECKER
Dirigent se schopností „neobyčejně precizní práce s orchestrem při výstavbě hudebního díla“. To je slovy odborné kritiky dlouhodobě vyzdvihovaná vlastnost Jakuba Kleckera, dirigenta Janáčkovy opery Národního divadla Brno, pedagoga oboru Dirigování orchestru na brněnské JAMU a jednoho z nejvýraznějších dirigentů své generace.
Jakub Klecker pochází z brněnské hudební rodiny, od dětství hrál na klavír a k hudbě jej napevno přitáhlo působení v dětském sboru Kantiléna. V čele tohoto věhlasného tělesa stál v letech 2006–2020 na pozici uměleckého vedoucího a hlavního sbormistra. Se sborem dirigoval více než 400 koncertů, účastnil se řady mezinárodních soutěží a festivalů.
Klecker vystudoval dirigování u Jiřího Bělohlávka a Tomáše Koutníka na pražské HAMU a poté začal působit jako dirigent Janáčkovy opery Národního divadla Brno, na čas se stal i jejím šéfdirigentem. Pod jeho taktovkou zde vznikla řada úspěšných inscenací, z posledních let jmenujme Martinů operu Hry o Marii, Pucciniho Toscu nebo Bohému, Smetanovu Hubičku, Čerta a Káču Antonína Dvořáka, Così fan tutte Wolfganga Amadea Mozarta nebo Ferdu mravence brněnského skladatele Evžena Zámečníka. V loňském roce nastudoval a dirigoval s velkým úspěchem novou inscenaci Jakobína Antonína Dvořáka. Premiéra byla živě přenášena do celého světa přes operní platformu Opera Vision.
V letech 2015–2020 stál v čele operního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě na pozici hudebního ředitele, se kterým premiéroval řadu pozoruhodných titulů (operu-film Tři přání aneb Vrtkavosti života nebo Juliettu aneb Snář Bohuslava Martinů, opery Bedřicha Smetany Braniboři v Čechách a Tajemství, Mozartovu operu La clemenza di Tito, Verdiho Otella, Šostakovičovu Lady Macbeth Mcenského újezdu, Dvořákovu Rusalku nebo Janáčkův Osud), který byl zaznamenán Českým rozhlasem i Českou televizí.
Jakub Klecker spolupracuje také s Národním divadlem v Praze (např. Mozartova Figarova svatba, Bizetova Carmen, Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky nebo večer komponovaných baletních opusů Ballettissimo). Na zájezdu brněnské Janáčkovy opery do Ománu v květnu 2014 řídil Dvořáku Rusalku, která byla pod jeho vedením poprvé uvedena na Arabském poloostrově. V lednu 2013 debutoval s Verdiho Aidou ve Státním divadle v Norimberku. Ze světového operního repertoáru řídil Klecker například Bludného Holanďana, Sen noci svatojánské (Britten), Turandot, Popelku (Rossini), Nabucca, La traviatu, Čertovu stěnu, Tajemství, Prodanou nevěstu, Carmen, nebo Její pastorkyňu a mnoho dalších. Na svém repertoáru má více než 60 operních nebo baletních titulů.
V letech 2019–22 působil Jakub Klecker jako šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc. S orchestrem nastudoval a dirigoval desítky zajímavých koncertů zahrnujících pestrou dramaturgii různých žánrových stylů od baroka po současnost, od klasické symfonické hudby po hudbu filmovou, jazzovou či folklórní. Pravidelně spolupracuje s většinou českých i slovenských orchestrů (SOČR, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, PKF–Prague Philharmonia, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Brno, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Bohuslava Martinů, Filharmonie Hradec Králové, Czech Virtuosi, Státní filharmonie Košice, Slovenská filharmonie). Vystupoval se Symfonickým orchestrem Udine a s Jenskou filharmonií v Německu. V letech 2007 a 2009 vedl Filharmonii Brno na koncertním turné po Japonsku. Opakovaně vystoupil na Mezinárodním hudebním festivalu Brno, Janáček Brno, Smetanova Litomyšl, Rheingau Musik Festival. V roce 2009, 2016 a 2024 dirigoval na festivalu Pražské jaro, v roce 2017 debutoval s Mozartovou operou Figarova svatba ve Wroclawské opeře. Na podzim roku 2019 dvakrát hostoval ve Zlatém sále vídeňského Musikvereinu (Moravská filharmonie Olomouc a Filharmonie Bohuslava Martinů).
Od roku 2014 vyučuje obor Dirigování orchestru na Janáčkově akademii múzických umění, v roce 2022 se stal docentem a zároveň i vedoucím Katedry dirigování a operní režie.
JAN FIŠER
Upozorňoval na sebe již od dětství a vítězně prošel mnoha soutěžemi, jako je např. Kocianova houslová soutěž, Concertino Praga, Tribuna mladých hudebníků UNESCO, Soutěž Bohuslava Martinů či Beethovenův Hradec. Od roku 2004 působí jako koncertní mistr PKF – Prague Philharmonia, od roku 2020 jako koncertní mistr České filharmonie. Jako hostující koncertní mistr se představil také v BBC Symphony Orchestra, Bamberger Symphoniker – Bayerische Staatsphilharmonie a Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern. Spolupracuje rovněž s řadou orchestrů jako sólista. Vystoupil s PKF – Prague Philharmonia, Českým národním symfonickým orchestrem, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Bohuslava Martinů, Severočeskou filharmonií Teplice a Státní filharmonií Košice. Jako sólista se také představil na zahraničních festivalech ve Švýcarsku (Murten Classics), ve Španělsku (Pau Casals International Music Festival) či USA (Brevard Music Festival).
Intenzivně se věnuje i komorní hře. Spolu s klavíristou Ivo Kahánkem a violoncellistou Tomášem Jamníkem tvoří Dvořákovo trio, které se řadí mezi nejlepší české komorní soubory. Dvořákovo trio slavilo úspěchy jak na soutěžích (Beethovenův Hradec, soutěž Bohuslava Martinů), tak především na koncertních pódiích, a to jak doma v České republice, tak i v zahraničí. Soubor se představil na festivalu Styriarte Graz, Dresdner Musikfestspiele, Mainzer Musiksommer či v renomovaných sálech Berlínské filharmonie nebo hamburské Elbphilharmonie.
Kromě České republiky koncertoval také v Německu, Rakousku, na Slovensku, ve Slovinsku, Itálii, Francii, Polsku, Japonsku a Spojených státech. Nahrává pro televizi i rozhlas a jako jeden z pěti laureátů se podílel na CD „Pocta Jaroslavu Kocianovi“ k výročnímu 40. ročníku Kocianovy mezinárodní houslové soutěže.
Jako jeden z mentorů stipendijní akademie MenArt působí i jako pedagog. Vedle toho pravidelně vyučuje i na hudebních kurzech, např. Ševčíkova akademie v Horažďovicích, Hudební akademie Telč, Setkání s hudbou v Soběslavi.
První houslové kroky dělal pod vedením Hany Metelkové a později studoval na Pražské konzervatoři u profesora Jaroslava Foltýna. V roce 2003 absolvoval ve třídě koncertního mistra Pittsburgh Symphony Orchestra Andrése J. Cárdenese na Carnegie Mellon University – School of Music, USA. Hudební vzdělání si rozšiřoval i na mnoha mistrovských kurzech v Semmeringu, Bonnu či na Meadowmount School of Music (založené v roce 1944 profesorem Ivanem Galamianem), kde studoval u Stephena B. Shippse. Účinkoval též na mistrovských kurzech pod vedením Pinchase Zukermana, Gila Shahama a Josepha Silversteina.
Jan Fišer hraje na francouzské housle ze začátku 19. století připisované houslaři Francoisovi Louisi Piqueovi, které má velkoryse zapůjčeny od Fidula Foundation.
Kde: Dům kultury, Divadelní sál
Vstupné: vstupné bez klubové karty 490 Kč; senioři a studenti 390 Kč
Zanechte nám váš e-mail a neunikne vám žádná důležitá akce
+420 518 614 624
pokladna@mkskyjov.cz
PRODEJNÍ MÍSTA